Jak wycisnąć więcej czasu z doby?

Jak wycisnąć więcej czasu - 5 kroków ?

Każdy z nas odczuwa presję czasu. Ciągle narzekamy, że na coś nam go brakuje. Zastanawiamy się jak wycisnąć więcej czasu z doby?

Jak sprawić, by było go więcej? W poniższym artykule przedstawie Ci moje TOP 5, jak tego dokonać. Jest to kolejny artykuł z serii 5 kroków. Ale nie wszystkie z tych 5-ciu kroków będą możliwe do wprowadzenia w życie od zaraz. Inne tak, a do jeszcze innych będzie potrzeba dużo odwagi dlatego czytasz na własne ryzyko : ) Zapraszam do lektury.

1. Nie wymyślaj koła od nowa.

To jest zdanie, które najczęściej czytałam w różnych książkach tych branżowych, dotyczących programowania, jak i biznesowych. Słuchałam je też na różnych szkoleniach, nie tylko rozwoju osobistego, ale też na różnych warsztatach na temat tworzenia stron WWW.

Wreszcie zaskoczyło… Niektórych dobrze zrobionych rzeczy naprawdę nie warto robić od nowa. Koło stworzone przeze mnie czy przez Ciebie nie będzie bardziej okrągłe, niż to znane obecnie : ) A zmarnowalibyśmy tylko sporo czasu.

Dla przykładu ten blog aktualnie oparty jest o system zarządzania treścią CMS WordPress – jeden z najlepszych blogowych systemów CMS. Ale gdybym się uparła, że stworze własny CMS, bo nie będę korzystać z gotowych rozwiązań, bo nie. To ile czasu bym straciła na pisanie własnego CMSa? Nawet zakładając, że jakie języki do tworzenia stron WWW jak PHP, SQL, MySQL, zabezpieczenia stron i inne rzeczy potrzebne do tego mam w małym palcu. To i tak czy byłby sens robienia tego tylko dla niekomercyjnego bloga, który w założeniach nie postał po to by zarabiać?

Nad WordPressem pracuje cały sztab ludzi, wielu wybitnych programistów i ekspertów, który ciągle ślęczą nad kodem, aktualizują go i dbają o jego bezpieczeństwo. To czy jedna osoba jest wstanie niekomercyjnie włożyć w to tyle czasu i pracy, żeby utrzymać to na takim poziomie jak jak cały sztab programistów? A przecież to nie ma dać żadnego dochodu i będzie trzeba jeszcze mieć czas na pracę by zarobić.

Podsumowując ten punkt NIE WYMYŚLANIE KOŁA OD NOWA to droga do tego jak wycisnąć więcej czasu z doby?

2. Nie rób tego co zabiera Ci czas,
czyli sposób nr 2 jak wycisnąć więcej czasu z doby?

Co przez to rozumiem? Jeśli jest coś co wymaga zrobienia, ale nie znasz się na tym najlepiej, lub zabierze Ci to zbyt dużo cennego czasu, który możesz zainwestować gdzie indziej i lepiej na tym wyjść. Nie rób tego. Zapłać za zrobienie tego komuś innemu, kto być może zrobi to lepiej i szybciej od Ciebie, a co za tym idzie nie zmarnujesz swojego czasu.

Oczywiście jeśli jesteś w stanie sobie na to pozwolić finansowo. Jeśli nie, to musisz zainwestować i być może stracić własny czas.

Przykłady; naprawa sprzętu komputerowego, remont mieszkania lub odrabianie lekcji z dzieckiem.

3. Rób jedną czynność w trakcie robienia innej czynności.

To mój ulubiony sposób na to jak wycisnąć więcej czasu, ponieważ pozwala to dosłownie robić kilka rzeczy na raz. Np. ćwiczysz na siłowni, lub idziesz na spacer i zamiast muzyki słuchasz audiobooka. Jedziesz samochodem do pracy słuchasz słówek / zdań z angielskiego. Sprzątasz lub programujesz masz zajęte ręce, ale możesz w tym czasie słuchać tego co da Ci korzyści… Seminarium lub warsztatu z Twojej branży, radia internetowego z wiadomościami w języku jakiego się uczysz, ulubionej książki czy lektury szkolnej. Możliwości są dziesiątki jeśli nie setki. A każda z nich to gotowe rozwiązanie, które uczy jak wycisnąć więcej czasu dla siebie.

Teraz pewnie znajdzie się ktoś kto powie: „No dobra, ale robiąc kilka rzeczy na raz nie skupiamy się w pełni i uczymy się gorzej niż robiąc jedną rzecz na raz” – To prawda jednak i tak da nam to więcej niż gdybyśmy danej rzeczy nie robili w ogóle, a przy odpowiedniej ilości powtórzeń danej czynności nauczymy się jej tak samo dobrze jak gdybyśmy poświęcili tylko jej czas. Więcej o czym przeczytasz w artykule tutaj.

4. Zmień swoją pasję w biznes.

Przed ostatni i zarazem najtrudniejszy punkt. Robienie tego, co się lubi zawodowo i zarabianie na tym nie jest takie proste. To oczywiste, ale ile to daje przyjemności i ile czasu oszczędza? Jednocześnie pracujesz i zajmujesz się swoim hobby, i dodatkowo zarabiasz na tym. Praca Cię nie męczy nie denerwuje, masz więcej radości z życia.

Może warto spróbować? Lubisz robić strony? Rób to za pieniądze, Lubisz dzieci? Wiele osób szuka niani. Lubisz robić paznokcie, lub drobne remonty? Czemu nie zrobić z tego biznesu nawet po godzinach pracy?

Sama spróbowałam i nie żałuje. Tobie też polecam : )

5. Zautomatyzuj tyle czynności w swoim życiu ile się da.

Wydaje się trudne, ale takie nie jest. Wystarczy pomyśleć jakie czynności wykonujemy i co może zrobić szybciej lub nawet od razu? Wstajemy – ścielimy łóżko, zjemy odnosimy naczynia do kuchni, odkładamy rzeczy na swoje miejsce itp. To w perspektywie całego dnia, tygodnia, a nawet miesiąca pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu i nie marnować go na niepotrzebne rzeczy jak szukanie czegoś… Czas to pieniądz – pamiętaj o tym.

Takich przykładów jest dużo więcej, jeśli masz swoje propozycje, co do któreś z 5 kroków podziel się nimi w komentarzu.

Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *