Przegląd technologii Webowych

Przegląd technologii Webowych

Przegląd technologii Webowych

Przegląd technologii Webowych musiał się w końcu pojawić na moim blogu. Programowanie Webowe jest moją ogromną pasją i mam wiele do przekazania na ten temat.
Technologie Webowe, to inaczej języki opisowe i programowania, które tworzą strony i aplikacje internetowe.
Żeby nie marnować Twojego czasu zacznijmy od tego jak dzielimy technologie Webowe.

1.Client-Side

To grupa technologii Webowych działających po stronie użytkownika – to znaczy w przeglądarce internetowej.
Do tej grupy należą takie języki jak:

 • HTML – Hiper Text Markup Language – Hipertekstowy język znaczników, język opisowy wykorzystywany do tworzenia stron internetowych. Głównymi elementami języka HTML są znaczniki inaczej tagi, które opisują strukturę strony internetowej.
  Takie jak:
  * Tekst
  * Obrazki, zdjęcia
  * Przyciski
  * Linki (hiperłącza)
  * itp.
  Więcej o języku HTML znajdziesz w innym artykule na moim blogu, do którego odsyłam.
 • CSS – Cascading  Style Sheets – Kaskadowy arkusz stylów. Język opisowy wykorzystywany do nadawania odpowiedniego wyglądu znaczników HTML strony internetowej.
  Takich jaki:
  * Kolor i rozmiar tekstu
  * Wygląd przycisków
  * Położenie elementów na stronie
  * Wszystko to co sprawie, że nasza witryna nie jest tylko zwykłymi blokami tekstu
  * itp.
  Kiedyś nie było możliwe, robienie w CSS animacji, cieni, przejść kolorów, zaokrągleń i tak dalej. To wszystko trzeba było robić odkładając odpowiednią grafikę. Teraz CSS może prawie całkowicie zastąpić grafikę na stronie, bo robi się nim nawet logotypy.
 • JavaScript – Skryptowy język programowania. Najczęściej stosowany na stronach internetowych, do tak zwanej interakcji strony z użytkownikiem. Mimo, że jest to język programowania jest wykonywany w przeglądarce użytkownika. Ale JavaScript, to nie tylko strony WWW, bo można także w nim pisać pełnoprawne aplikacje, a nawet roboty, tak tak roboty można programować w JS.
 • Action Script – Obiektowy język programowania. Używany w Adobe Flash do sterowania animacjami oraz w Adobe Flex do tworzenia Rich Internet Application.

2.Server-Side

To grupa technologii, które działają na serwerze i obsługują działania wysyłane przez przeglądarkę.
Do tej grupy należą takie języki jak:

 • PHP – interpretowany skryptowy język programowania zaprojektowany do generowania stron internetowych i budowania aplikacji webowych. Jest to język, który działa po stronie serwera. Kod PHP jest niejawny, ale można nim także obsługiwać do wykonywania poleceń w konsoli wierszy poleceń, jak również pisać programy np. na Linuxa.
 • ASP.NET – zbiór technologii opartych na frameworku zaprojektowanym przez firmę Microsoft. Przeznaczony jest do budowy różnorodnych aplikacji internetowych.
 • Java – Obiektowy język programowania. Nie ma nic wspólnego z JavaScript. To zupełnie dwa różne języki nie łączące się ze sobą.
 • MySQL – wolnodostępny system zarządzania relacyjnymi bazami danych. Jest to współpracująca z PHP darmowa odmiana systemu zarządzania bazą danych.
 • SQL – Structured Query Language – Strukturalny język zapytań do bazy danych, który służy do wprowadzania informacji do bazy danych.

3.Frameworki i biblioteki JavaSript

Są to gotowe rozwiązania oparte o język JavaScript, które cieszą się dużą popularnością. To takie gotowe komponenty w projekcie naszej witryny.
Do tej grupy należą:

 • jQuery – Framework wykorzystywany w większości stron WWW. Jest to biblioteka JS, pozwalająca przyśpieszyć i uprościć podstawowe operacje.
 • AngularJS – Rozbudowany Framework oferujący niezwykle ciekawe możliwości.
 • Polymer – Nowoczesny, ciekawy Framework rozwijany przez Google.
 • Boostrap – Bardzo rozbudowany i popularny Framework. Poza bibliotekami HTML i CSS zawiera szereg gotowych komponentów JavaScript jak np. przyciski, formularze, allerty itp.

Innymi Frameworkami są systemy zarządzania treścią CMS takie jak np. WordPress, Joomla, Symfony. Jest ich dużo więcej dlatego dokładnie omówię je w innym artykule na blogu. Są to Frameworki oparte głównie o język PHP.

Przegląd technologii Webowych nie był kompletny bez omówienia tego kto jest kim w branży Web ?

4.Web Designer

Zazwyczaj grafik specjalizujący się w projektowaniu stron WWW.
Co różni Web Designera od zwykłego grafika? Posiada wiedzę w jaki sposób strony internetowe koduje się w HTML i CSS.

5.Web developer

Programista specjalizujący się programowaniu i kodowaniu stron i aplikacji internetowych.
Web Developerzy często moją swoje wybrane języki, w których się specjalizują np. PHP.

Tym o to sposobem przebrnęliśmy przez Przegląd technologii Webowych. Wierze, że teraz te pojęcia nie będą Ci obce i, że zaprezentowany przeze mnie Przegląd technologii Webowych był dla Ciebie pomocnym materiałem z zrozumieniu świata technologii internetowych.
Jeśli masz pytania zostaw je w komentarzu pod tym wpisem.

Pozdrawiam, do usłyszenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *